اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به افزایش ۵۰ درصدی مقرری شاهزادگان سعودی

اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به افزایش ۵۰ درصدی مقرری شاهزادگان سعودی

ایرنا/ تصمیم دولت عربستان برای افزایش ۵۰ درصدی مقرری شاهزادگان این کشور مورد اعتراض کاربران سعودی در فضای مجازی قرار گرفت.

به گزارش شنبه شب ایرنا، به نظر می رسد این اقدام دولت سعودی با هدف بهبود روابط با خاندان آل سعود به ویژه بعد از اقدامات صورت گرفته در خصوص مبارزه با فساد انجام می شود اما این اقدام نارضایتی مردم عربستان به ویژه در شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته است. معترضان می گویند در حالیکه دولت برای بهبود اقتصاد کشور و جبران کسری بودجه سیاست های ریاضتی را در پیش گرفته است، افزایش ۵۰درصدی حقوق شاهزاده ها که اساسا کار مهمی در کشور انجام نمی دهند ظلم به طبقات ضعیف جامعه محسوب می شود.
شمار دقیق شاهزاده ها در عربستان معلوم نیست اما درباره میزان حقوق آنها پیشتر سایت ویکی لیکس یک سند آمریکایی منتشر کرده بود که در آن به مقرری شاهزادگان سعودی تا ۲۷۰ هزار دلار اشاره شده بود.
دولت عربستان آبان ماه گذشته حدود ۳۰۰ تن از شاهزاده ها، تجار وبازرگانان این کشور را به اتهام فساد دستگیر کرد و پس از سه ماه به استثنای ۵۶ تن بقیه را آزاد کرد.
دولت اعلام کرد، از افرادی که آزاد شده اند مجموعا ۱۰۷ میلیارد دلار دریافت کرده است.
کاهش قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ میلادی ، هزینه های سرسام آور دولت عربستان در جنگ علیه مردم یمن، دولت سعودی را با کاهش شدید نقدینگی مواجه کرد به نحوی که دولت این کشور چندی پیش ناچار به ارایه درخواست برای دریافت ۱۰ میلیارد دلار قرض از بانک های جهان شد.
افزایش مالیات، بالا رفتن قیمت بنزین، فراورده های نفتی و سایر خدمات دولتی، مردم این کشور را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *